Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Botkyrka-Rönninge Simsällskap
Välkommen till vår hemsida
A-gruppen

A-gruppen
Träningstider för 2020


 Måndag Simning 18:00 - 19:30, Storvretsbadet Landträning 19:30 - 20:00
 Tisdag Simning 18:00 - 20:00, Storvretsbadet 
 Onsdag Simning 06:00-07:30, Storvretsbadet Landträning 18:00 - 19:30
 Torsdag Simning 18:00 - 20:00, Fittjabadet 
 Fredag Simning 19:00 - 21:00, Storvretsbadet Landträning 18:00 - 18:45
 Lördag Simning 08:00 - 10:00, Storvretsbadet 
Gymtider får simmarna själva styra efter egna möjligheter. 

För att se kommande tävlingar eller avvikande träningstider vänligen se kalendern


Träningstider under Jullovet 2019-2020
2019-12-11 09:48


23/12kl 17:00-19:00 Storvretsbadet
27/12
kl 17:00 - 19:00 Storvretsbadet
28/12kl 08:00 - 10:00 Storvretsbadet
30/12kl 17:00 - 19:00  Storvretsbadet
3/1kl 17:00 -20:00  Storvretsbadet
4/1kl 16:00 - 18:00  Storvretsbadet
5/1kl 15:45 - 17:00  Storvretsbadet

ordinarie träning börjar från och med tisdag 7/1 (ingen träning 6/1)
Viktiga tider och datum vid medverkan av Fackelsim
2019-11-19 13:30

Hej alla!

Som ni nog redan vet så är det snart dax för Luciasim, söndagen den 8dec. I vanlig ordning så kommer det tillhörande fackelsimmet.

Nedan har jag samlat datum och tider som är VIKTIGA att kommer på om man vill medverka i fackelsimmet. Som vanligt, om man ej simmar fackelsimmet så går man i Luciatåget. Fråga Mikaela E eller Mikaela H om luciatågets träningstider. Om det är så att ni ej kan medverka på Luciasim den 8/12 alls, meddela eran tränare snarast.

- 26/11 kl18.00-19.00 
Första genom gång av program.

- 1/12 kl18.15-20.00
Genom gång tillsammans med Luciatåg

- 3/12 kl18.00-19.00
Öva, öva och öva

7/12 kl8.30-10.00 Obligatorsikt genrep.

Genrep tillsammans med Luciatåg.

Om man inte ska vara med på fackelsim behöver man ej närvara på ovanstående träningar då det inte kommer bedrivas någon annan träning under dessa tider.
OBS! är ordinarie träningstider utöver oavanstående tider, kommer det att hållas vanlig träning. vilket betyder att alla sak närvara oavsett medverkande i fackelsim eller inte. AKA tisdagar - Vanlig träning mellan 19-20 som vanligt.


Information om Luciasim kommer i ett separat inlägg.

Vid frågor eller övrigt, mejla mikaela.eriksson@brss.nu

Med vänlig hälsning,
Mickis

Träningstider under Påsk
2019-04-10 21:37
Följande träningstider gäller för A-gruppen under påsk


 Måndag  15/4

 Kl: 18 - 20, 
 Tisdag 16/4

 Kl: 18 - 20, 
 Onsdag 17/4

 Ledigt
 Skärtorsdag 18/4

 Kl: 18 - 20, 
 Långfredag 19/4 Kl: 08 - 10
 Kl: 16 - 18
 Påskafton 20/4

 Ledigt
 Påskdagen 21/4

 Ledigt
 Annandag påsk 22/4 Kl: 08 - 10
 Kl: 16 - 18
Samtliga träningar är i Storvretsbadet 
Träningsläger Fagersta 5-7 april
2019-03-30 09:30

Hej!

Hoppas du tycker det är lika kul som vi att åka iväg på träningsläger.  Här är lite information om tider och om vad som kan vara bra att ha med sig.

 

Resan till och från Fagersta:

Samling fredag 5 april klockan 14:15, Storvretsbadet

Vi kommer åka med 1 minibuss och bilar.

 

Hemresa: ca 17:30

 

Sova:

Vi kommer att sova i en sovsal med våningssängar som ligger i anslutning till simhallen.

 

Mat:

Fredag: Middag och kvällsmål.   

Lördag: Frukost, lunch & middag

Söndag: Frukost, lunch & mellanmål

 

(frukt kommer att finnas tillgängligt vid boendet)

 

 

Packlista:

  • Badbyxor / Baddräkt, minst 2  stycken
  • Simglasögon + ett extra par
  • Badmössa + en extra
  • Vattenflaska
  • Paddlar, Fenor, dolme
  • 2 handdukar
  • Sängkläder, lakan och örngott
  • Toalettgrejer: Tandborste, tandkräm, m.m
  • Träningskläder för inomhusträning (glöm ej  skor)
  • Träningskläder för utomhus träning (Klubbkläder för de som har, mössa och vantar om det blir kallt)
  • Kläder i övrigt (t-shirt, tröja, byxor, underkläder, strumpor)

Tävlingskalender för A-gruppen 2019
2019-01-03 12:08
 2-3 feb Vinterneptuniaden Eriksdalsbadet, Stockholm Inbjudan
 16-17 feb Kringelsim Sydpoolen, Södertälje Inbjudan
 9-10 mars UGP 3 Eriksdalsbadet (50 m),Stockholm 
 24 mars Strängnäs Simcup Strängnäs 
 26-28 april TYR Challenger Täby (50 m) 
 11-12 maj Neptuniaden Eriksdalsbadet (50 m), Stockholm 
 1-2 juni Filbyter
 Linköping (50 m ), LÄGER 
 28-30 juni Head Summer Cup Eriksdalsbadet (50 m), Stockholm 
 8 sep Sparbaken Simcup Katrineholm 
 29 sep Arne Borg Eriksdalsbadet, Stockholm 
 19-20 okt Polisen Head to Head Eriksdalsbadet, Stockholm 
 9-10 nov
 Sum-Sim Region  
 22-24 nov
 Barracuda Race
 Göteborg, LÄGER 
I december månad tillkommer ev Espoo Swim Games i Finland. Datum för detta ej fastställt ännu.

Kalender är preliminär  och kan komma att ändras under årets gång.
Kommande tävlingar
Lör 13/6 08:00
Kommande aktiviteter
Nyheter från föreningen
Hem, 26/04 19:59 
Hem, 20/04 10:33 
Hem, 31/03 10:47 
Hem, 18/03 18:09 
 
Våra sponsorer & Samarbetspartners
Facebook